Autorzy

Elżbieta Alabrudzińska

Justyna Białowąs

Bartłomiej Bromberek, magister kierunku ochrona dóbr kultury, spec. zabytkoznawstwo, koordynator w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy będącego częścią spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – sp. z o.o. Zainteresowania naukowe: historia kultury materialnej XIV i XV wieku, bronioznawstwo, odtwórstwo historyczne w zakresie popularyzacji historii, dziedzictwo przemysłowe oraz jego muzealne i wystawiennicze aspekty.

Witold Brzeziński, dr nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia społeczna i kulturowa średniowiecza i początków czasów nowożytnych, w szczególności: genealogia i propozografia elit szlacheckich w Polsce; społeczny wymiar związków pokrewieństwa i powinowactwa; historia kobiet; historia dziecka i dzieciństwa; historia rodziny jako grupy społecznej i środowiska wychowawczego.

Bogdan Wojciech Brzustowicz, dr nauk humanistycznych. Zainteresowania naukowe: obyczajowość rycerska, dzieje turniejów rycerskich, heraldyka, kultura dworska, a historia regionu Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii.

Andrzej Buczyło, dr nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN, członek Zespołu Słownika Historyczno-Geograficznego Mazowsza i Podlasia. Zainteresowania naukowe: historia Podlasia i ziemi brzeskiej w średniowieczu i nowożytności, dzieje Kościoła unickiego i prawosławnego w XV-XVIII wieku, geografia historyczna, szeroko pojęte nauki pomocnicze historii.

Nikolaj Bulanyj, mgr historii, doktorant Wydziału Historii Ukrainy Dnieprowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara w Dnieprze. Zainteresowania badawcze: historia ludności żydowskiej, problemy adaptacji żydów-konwertytów w Imperium Rosyjskim, historia społeczności żydowskiej Jekaterynosławia / Dniepropietrowska / Dniepra.

Roman Czaja, prof dr hab., profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mediewista.

Gabriela Frischke, mgr, adiunkt w Dziale Historii Medycyny i Farmacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; od 2020 r. prezes Zarządu Fundacji Naukowej „Bydgoska Szkoła Historii Nauk Medycznych”. Zainteresowania naukowe: historia medycyny i farmacji, historia kultury i obyczajowości nowożytnej Polski, szczególnie drugiej połowy XVIII w.

Katarzyna Głowania, kustosz w Archiwum Państwowym w Katowicach. Zainteresowania naukowe: historia społeczna XIX w., historia przemysłu, kultura i społeczeństwo międzywojenne ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości, kuchnia XIX-I poł. XX w., towarzystwa przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego.

Katarzyna Grysińska-Jarmuła, dr nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: działalność kulturalna, naukowa i społeczna Niemców bydgoskich w XIX i początkach XX wieku, historia Bydgoszczy i regionu w XIX i XX wieku, ziemiaństwo wielkopolskie w XIX i I połowie XX wieku, polska arystokracja w strukturach Cesarstwa Niemieckiego, hrabia Bogdan Hutten-Czapski.

Urszula Gulbińska-Konopa, magister historii sztuki. Zainteresowania badawcze: historia Lublina XVI-XVII wieku, mieszczaństwo lubelskie, sztuka nowożytna.

Joanna M. Iwaszkiewicz

Dalibor Janiš

Aleksandra Sara Jankowska,  dr nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia emigracji i dyplomacji, kryminalistyka, kryminologia, zagadnienia związane z dziejami Policji Państwowej oraz przestępczości.

Agnieszka Januszek-Sieradzka, dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zainteresowania naukowe: kultura Polski jagiellońskiej; kultura epistolograficzna XV-XVI wieku; kastellologia (XV-XVI w.).

Tomasz Kawski, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, prof. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia Polski XX wieku, dzieje diaspory żydowskiej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.

Roman Borysowicz Kazakow, docent Szkoły Nauk Historycznych Wydziału Humanistycznego Państwowego Uniwersytetu Badawczego „Wyższej Szkoły Ekonomii” w Moskwie. Zainteresowania naukowe: studium źródłowe, historia nauk historycznych, historiografia, bibliografia historyczna, historia nauki, historia badań źródłowych w Rosji w XVIII-XX wieku.

Andrzej Klonder, prof dr hab. w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zainteresowania naukowe: historia kultury materialnej Polski i Europy w XVI–XVIII. w., ze szczególnym uwzględnieniem standardu życia mieszczaństwa i szlachty; problematyka wyżywienia oraz produkcji i konsumpcji napojów alkoholowych; kwestie zamożności różnych grup społecznych, luksusu i ubóstwa, historia Pomorza.

Kamila Kłudkiewicz, dr nauk humanistycznych, adiunkt w Archiwum Audiowizualnym Wydziału Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe: historia kolekcjonerstwa, muzealnictwo, bibliofilstwo oraz kultura materialna w XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Oleksandr Wolodymyrowycz Kolybienko,  prof. dr, pracownik Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Grigorija Skoworody w Perejasławiu (obwodu kijowskiego), zastępca dyrektora Narodowego Rezerwatu Historyczno-Etnograficznego „Perejasław”. Zainteresowania naukowe: historia Ukrainy w czasach Rusi Kijowskiej, historia starożytna i archeologia ziemi perejasławskiej, nauki pomocnicze historii.

Olena Wolodymyriwna Kolybienko, doc. dr w Katedrze Historii i Kultury Ukrainy Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Grigorija Skoworody w Perejasławiu, obwodu kijowskiego. Zainteresowania naukowe: kniaziowie perejasławscy, duchowieństwo i bojarzy w dziejach Rusi, średniowieczna historia ziemi perejasławskiej.

Łukasz Konopa, magister historii sztuki. Zainteresowania badawcze: historia Lublina XVI-XVII wieku, mieszczaństwo lubelskie, sztuka nowożytna, grafika XVII wieku.

Adam Kosecki, dr nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy wchodzącego w skład struktur Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy – Spółka z o.o. Zainteresowania naukowe: lokacje miejskie i samorząd miejski na Kujawach do końca XV wieku, dzieje Kujaw w średniowieczu, historia wojskowości i kultura materialna od XIV do końca XVII wieku, możliwości wykorzystywania rekonstrukcji historycznej/odtwórstwa historycznego w procesie edukacji szkolnej.

Sławomir Kościelak, dr hab., profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania naukowe: stosunki wyznaniowe w Gdańsku i Prusach Królewskich w XVI-XIX w.: reformacja i kontrreformacja, mniejszości religijne oraz kasaty klasztorne z początku XIX w., ponadto historia społeczna Pomorza, Wielkopolski i Kujaw.

W.M. Kotkow

Albert S. Kotowski, profesor zwyczajny na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia Polski i Niemiec XIX i XX wieku, dzieje najnowsze Wielkopolski i Pomorza, historia Kościoła katolickiego w Polsce.

Mykoła Kozak

Patrycja Kudzin, doktorantka na Wydziale Historycznym UKW, absolwentka kierunków stosunki międzynarodowe i archeologia. Zainteresowania naukowe: historia społeczna, historia starożytna.

Sławomir Łaniecki

Michał Madej, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania naukowe:  dzieje Anglii średniowiecznej, historia literatury angielskiej, literatura staropolska, tożsamość  anglonormandzka w narracji historiograficznej.

Sergei Malovichko, prof. dr hab., profesor  w Katedrze Historii i Teorii Wiedzy Humanistycznej Państwowego Humanistyczno-Technologicznego Uniwersytetu Obwodu Moskiewskiego w Oriechowie-Zujewie, wykładowca w Państwowym Rosyjskim Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie oraz w Narodowym Uniwersytecie Badawczym „Wyższej Szkoły Ekonomii”. Zainteresowania naukowe: historiografia, źródłoznawstwo, historia intelektualna, nowożytna historia lokalna.

Agnieszka Marchwińska, dr

Teresa Maresz, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: edukacja historyczna w Polsce oraz w państwach sąsiedzkich, stosunki bilateralne Polski z sąsiadami (zwłaszcza z Rosją, Ukrainą oraz Białorusią), regionalizm a globalizacja.

Joanna Matyasik

Radosław Michna

Christine Moisan-Jablonski, prof. dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: interdyscyplinarne badania nad symboliką europejskiej sztuki nowożytnej postrzeganej przez pryzmat historii idei i duchowości, mentalności religijnej oraz kulturowych toposów, personifikacje archetypicznych pojęć występujących w sztuce Europy środkowej i zachodniej, symbolika polskiej sztuki nowożytnej i jej związków z plastyczną i literacką kulturą Europy.

Anna Nadolska

Jarosław Nikodem, dr hab., profesor  na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Zainteresowania naukowe: historia Litwy, unia polsko-litewska, husytyzm, historia historiografii.

Tomasz Nowakowski, prof. dr hab., profesor  na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia średniowieczna Polski i powszechna, nauki pomocnicze historii, źródłoznawstwo i historia historiografii, historia Bydgoszczy.

Piotr Oliński, dr hab., profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainteresowania naukowe: historia religijności średniowiecznej, historia miast, historia klimatu w średniowieczu i w czasach nowożytnych, edycja źródeł średniowiecznych i nowożytnych.

Krzysztof Osiński

Seweryn Pauch, dr nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej historii. Zainteresowania naukowe: twórczość artystyczna człowieka umieszczona na elewacjach kościołów, głównie gotyckich.

Stefan Pastuszewski

Olga Posunko, doc. dr w Katedrze Historii Ukrainy Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara w Dnieprze. Zainteresowania naukowe: dzieje osadnictwa na południowych ziemiach ukraińskich, historia społeczna Ukrainy XVIII w., historia prawa.

Andrzej Purat, dr, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: mniejszości narodowe w II RP, zwłaszcza mniejszość ukraińska, ideologia i działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), dzieje więziennictwa w Polsce w XX wieku.

Oleh Repan, doc. dr w Katedrze Historii Ukrainy Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara w Dnieprze. Zainteresowania naukowe: historia kozaków lewobrzeżnego Zaporoża w XVIII wieku, regionalistyka (krajoznawstwo historyczne), antropologiczne aspekty historii OUN i UPA.

Rade Ristanović

Jan Rokita

Marek Romaniuk

Sebastian Ruciński, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: dzieje administracji i sądownictwa w Cesarstwie Rzymskim w I-III wieku po Chr., pozycja społeczna i prawna przedstawicieli stanu senatorskiego i ekwickiego, topografia antycznego Rzymu, epigrafia i numizmatyka rzymska.

Piotr Samól, dr inż. arch., adiunkt w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Zainteresowania naukowe: architektura i urbanistyka średniowiecza i epoki nowożytnej, badania architektoniczne, projektowanie konserwatorskie, historia Gdańska.

Anna Soborska-Zielińska

Dariusz Spychała, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: Cesarstwo Rzymskie, szczególnie późne (Bizancjum), religie Grecji, Rzymu oraz chrześcijaństwo starożytne i średniowieczne, patrystyka oraz kultura chrześcijańska i antyczna.

Seweryn Szczepański, mediewista, dr nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Zainteresowania naukowe: religijność Prusów, osadnictwo pruskie, biografistyka, geografia historyczna, historia nauki ze szczególnym uwzględnieniem prahistorii i językoznawstwa, historiografia i archeologia wschodniopruska w latach 1933–1945.

Joanna Szczutkowska, dr, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: polityka kulturalna PRL, współpraca kulturalna PRL z zagranicą, historia kinematografii polskiej, historia wizualna.

Kamil Ściesiński

Wojciech Ślusarczyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, kustosz dyplomowany, kierownik Działu Historii Medycyny i Farmacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, asystent w Katerze Nauk Społecznych i Medycznych CM UMK. Zainteresowania naukowe: historia polskiego aptekarstwa.

Marius Ščavinskas

Jan Tęgowski, prof. dr hab.

Andrzej Topij, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia krajów bałtyckich, zwłaszcza Łotwy i Estonii.

Kamilla Waszczuk, dr., archeolog, archeozoolog, pracownik w Pracowni archeologicznej „APB THOR Sp. z o.o.”. Zainteresowania naukowe: relacje człowieka ze zwierzętami na przestrzeni dziejów, rola poszczególnych gatunków zwierząt w życiu codziennym, w kulturze i wierzeniach oraz w diecie dawnych społeczności, tworzenie i wykorzystywanie wyrobów z kości i poroża.

Paweł Wawryszuk, dr, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: relacje państwo-kościoły w Jugosławii, sytuacja geopolityczna na Bałkanach, historia Bałkanów w XX wieku, stosunki polsko-jugosłowiańskie.

Jacek Woźny, prof. dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: archeologia wierzeń i religii prehistorycznych, teoria i metodologii archeologii oraz archeologia ziem polskich.

Agnieszka Wysocka, dr nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: architektura i urbanistyka XIX i XX wieku, dziedzictwo kulturowe regionu kujawsko-pomorskiego, historia i kultura Bydgoszczy.

Marek G. Zieliński, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Sławomir Zonenberg, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: dziejopisarstwo w średniowieczu, historia zakonów mendykanckich w średniowieczu, dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach.

Zbigniew Zyglewski, dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: historia średniowieczna i nowożytna, w szczególności funkcjonowanie państwa (m.in. itineraria władców, urzędników i biskupów, zagadnienia społeczne i kulturalne), dzieje Kościoła, w tym jego geografia i struktura, dzieje klasztorów i parafii, geografia historyczna.

Justyna Żychlińska, dr, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: problemy społeczno-kulturowe epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.